Ból kolana przy chodzeniu – jak leczyć kłucie w kolanie podczas chodzenia?

>Ból kolana przy chodzeniu – jak leczyć kłucie w kolanie podczas chodzenia?

Ból kolana przy chodzeniu to dolegliwość, która dotyczy wielu osób, i to w różnym wieku. Może to być objaw nagłych urazów stawu kolanowego, stanów przeciążeniowych i zwyrodnieniowych, a nawet chorób o podłożu reumatycznym. Ból i kłucie w kolanie podczas chodzenia trzeba bezzwłocznie skonsultować z lekarzem – dolegliwości te same nie miną, a pogłębiając się mogą doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu!

Kłucie i ból kolan przy chodzeniu to dolegliwości, które mogą mieć wiele przyczyn. Bardzo rozpowszechniona jest objawiająca się w ten sposób choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. Wraz z wiekiem wszystkie struktury anatomiczne stawu ulegają naturalnemu zużyciu, co w połączeniu z codzienną bardzo intensywną eksploatacją kolana oraz spotykanym u wielu osób nadmiarem kilogramów może dawać objawy w postaci bólu i kłucia w kolanie przy chodzeniu.

Ból w kolanie podczas chodzenia może być symptomem różnych stanów zapalnych i urazów powstających na skutek uprawiania sportu czy nieszczęśliwych wypadków (np. upadku na oblodzonym chodniku). Uszkodzenia więzadeł, łąkotek i rzepki, kolano biegacza i kolano skoczka – objawem wszystkich tych schorzeń może być ból i kłucie w kolanie podczas chodzenia. Oczywiście nie można zapominać także o chorobach reumatycznych (np. reumatoidalne zapalenie stawów), a także schorzeniach takich jak dna moczanowa, a nawet borelioza – również w tym przypadku pacjenci często zauważają u siebie ból w kolanie przy chodzeniu.

Ból kolan przy chodzeniu – diagnostyka

Ból i kłucie w kolanie podczas chodzenia wymagają zawsze konsultacji z lekarzem oraz szczegółowej diagnostyki. Jeśli podejrzewa się urazy kości w obrębie kolana – zastosowanie znajduje RTG. W diagnostyce tkanek miękkich – więzadeł, rzepki, łąkotek oraz otaczających kolano mięśni – bardzo szeroko wykorzystywane jest USG. Niezwykle precyzyjnym badaniem, umożliwiającym wyjątkowo dokładne zobrazowanie wszystkich struktur budujących staw kolanowy, jest natomiast rezonans magnetyczny kolana. Pozwala on na ocenę stanu więzadeł (zwłaszcza więzadła krzyżowego przedniego), wykrycie patologicznych zmian w chrząstkach stawowych i pourazowych uszkodzeń szpiku kostnego. Dzięki temu można wykryć wiele schorzeń na wczesnym etapie rozwoju, kiedy możliwe jest jeszcze leczenie zachowawcze.

Ból i kłucie w kolanie przy chodzeniu – leczenie

W zależności od tego, jaka jest przyczyna bólu i kłucia w kolanie przy chodzeniu, lekarz dobiera odpowiednie metody leczenia.

1. Unieruchomienie stawu

W przypadku różnego rodzaju stanów przeciążeniowych oraz urazów kolana bardzo często pierwszym etapem leczenia jest unieruchomienie stawu przy pomocy specjalnych opatrunków elastycznych i ortez. Pacjent otrzymuje zalecenie, by odciążać chore kolano, jak najwięcej odpoczywać i poruszać się jedynie przy wsparciu kul łokciowych. W fazie ostrej choroby czy urazu kolana wykorzystywane są też działające miejscowo środki przeciwbólowe i przeciwzapalne w formie maści, żeli czy okładów.

2. Rehabilitacja

Kłucie i ból w kolanie przy chodzeniu bardzo często leczy się przy pomocy rehabilitacji. Różnego rodzaju ćwiczenia, masaże lecznicze, zabiegi krioterapii, jonoforezy, fali uderzeniowej, krioterapia i prądy elektryczne – możliwości jest naprawdę wiele. Oczywiście należy pamiętać, że metody i techniki rehabilitacyjne dobierane są pod kątem konkretnego schorzenia/urazu, a cały proces trwa nawet kilkanaście tygodni.

3. Specjalistyczne iniekcje

Kłucie i ból kolana przy chodzeniu – zależnie od indywidualnych potrzeb – mogą być leczone poprzez iniekcje dostawowe specjalistycznych leków i środków o działaniu regenerującym, przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. We współczesnej ortopedii zastosowanie znajduje m.in. osocze bogatopłytkowe pozyskiwane bezpośrednio z krwi pacjenta, preparaty z komórkami macierzystymi MSC oraz leki zawierające wysokie stężenie kwasu hialuronowego. Zazwyczaj iniekcje odbywają się pod kontrolą USG.

4. Zabiegi operacyjne

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, zdiagnozowane schorzenie jest w bardzo zaawansowanym stadium lub mamy do czynienia z rozległym nagłym urazem, kłucie i ból w kolanie podczas chodzenia mogą wymagać interwencji chirurgicznej. Wykonuje się m.in. zabiegi artroskopii kolana (w ich trakcie można np. zszyć uszkodzoną łąkotkę lub naprawić zniszczoną chrząstkę), zespajanie złamanych kości w obrębie stawu oraz endoprotezoplastykę kolana, czyli wymianę zużytych elementów stawu na sztuczne implanty. Ta ostatnia operacja jest wykonywana w zaawansowanych stadiach zwyrodnienia kolana.

W klinice Rex Medica w Warszawie wykonujemy rezonans magnetyczny kolana, niezbędny w diagnostyce bólu i kłucia kolana przy chodzeniu. Oczywiście przestrzegamy przy tym najwyższych standardów bezpieczeństwa i higieny. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na badanie w dogodnym terminie -> https://www.rexmedica.pl/kontakt/. Zapraszamy!

Wróć
2020-06-18T14:50:11+02:00