Bóle kolan przy zginaniu

>Bóle kolan przy zginaniu

Staw kolanowy – ze względu na swoją budowę oraz codzienne obciążenia – narażony jest na wiele różnego rodzaju kontuzji oraz schorzeń. Mogą one objawiać się w rozmaity sposób – jednym z symptomów najmocniej odczuwanych przez pacjentów może być ból kolana przy kucaniu lub ból kolana przy klękaniu. Czym mogą być spowodowane bóle kolan przy zginaniu?

Najczęściej występującą chorobą stawu kolanowego, objawiającą się przede wszystkim bólem kolana (może to być właśnie ból kolana przy zginaniu i prostowaniu) jest zwyrodnienie stawu. Jest to choroba, która polega na stopniowej degeneracji tkanek wchodzących w skład kolana – chrząstki, łąkotki, więzadeł. Schorzenie to jest niewątpliwe związane z wiekiem – poszczególne części kolana ulegają naturalnemu „zużyciu” i starzeją się tak samo jak inne struktury anatomiczne organizmu. Ryzyko wystąpienia zwyrodnienia kolana zwiększa także nadwaga i otyłość, zarówno niedobór aktywności fizycznej, jak i wyczynowe uprawianie sportu.

Pierwszym objawem zwyrodnienia kolana jest ból – początkowo w ruchu (np. przy chodzeniu, bieganiu, bóle w kolanie przy zginaniu), później również w spoczynku. Dolegliwości mogą bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza jeśli już w zaawansowanych stadiach pojawi się także np. ograniczenie ruchomości stawu, jego obrzęki czy poranna sztywność.

Bolące kolana przy zginaniu – chondromalacja rzepki

Innym schorzeniem, którego objawem mogą być bolące kolana przy kucaniu jest chondromalacja rzepki. Są to zmiany degeneracyjne zachodzące w obrębie tkanki chrzęstnej, stanowiącej jedną z najważniejszych struktur anatomicznych wchodzących w skład stawu kolanowego. Prawidłowa tkanka chrzęstna jest zwarta, wytrzymała, ale zarazem dość elastyczna, m.in. dzięki zawartości cząsteczek kolagenu. Niekiedy na skutek różnych czynników dochodzić może do stopniowego zmiękczania tkanki chrzęstnej w kolanie – początkowo w głębszych warstwach, później również na powierzchni. Z czasem skutkuje to zmniejszeniem wytrzymałości chrząstki i jej pęknięciami.

Chondromalacja rzepki może towarzyszyć niektórym chorobom ogólnoustrojowym (np. reumatoidalnemu zapaleniu stawów czy alkaptonurii), ale częściej jest to efekt przewlekłych mikrouszkodzeń będących następstwem:

  • nadwagi i otyłości,
  • zbyt intensywnej aktywności fizycznej,
  • nieprawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń,
  • wcześniej przebytych kontuzji mięśniowych.

Pierwszym objawem chondromalacji rzepki są dolegliwości bólowe – odczuwane przede wszystkim w przedniej części kolana, czyli tam, gdzie znajduje się rzepka. Początkowo są one odczuwane tylko w ruchu (np. ból przy zginaniu kolana czy bolące kolana przy klękaniu), później również w spoczynku, co bardzo utrudnia choremu normalne funkcjonowanie.

Bóle kolan przy kucaniu a kolano skoczka

Kolano skoczka to termin określający zespół zmian przeciążeniowych w obrębie więzadła właściwego rzepki. Jest ono połączeniem rzepki i kości piszczelowej w stawie kolanowym. Jego długotrwałe przeciążenie prowadzi do rozwoju stanu zapalnego, który powoduje z kolei postępujące osłabienia oraz spadek wytrzymałości więzadła.

Jak sama nazwa wskazuje, kolano skoczka jest stanem występującym przede wszystkim u sportowców, którzy uprawiają dyscypliny wiążące się z koniecznością wykonywania licznych wyskoków. Jest to m.in. siatkówka, koszykówka, piłka ręczna oraz lekkoatletyka. Oprócz tego, wśród czynników zwiększających ryzyko rozwoju kolana skoczka znajdują się:

  • anatomiczne nieprawidłowości w budowie stawu kolanowego,
  • nieprawidłowa technika wykonywanych ćwiczeń fizycznych (np. niewłaściwy sposób lądowania),
  • nadwaga i otyłość,
  • zaburzenia i wady postawy,
  • wrodzone lub nabyte osłabienie niektórych mięśni (np. pośladkowego).

Głównym objawem kolana skoczka są niekiedy bardzo silne dolegliwości bólowe z przodu kolana, czyli w obrębie więzadła rzepki. Zazwyczaj występują one w ruchu, w określonych sytuacjach – może to być np. ból kolana przy zginaniu, podczas wyskoku, w trakcie wchodzenia po schodach. Wielu pacjentów określa, że ból ma dość charakterystyczny kłujący charakter. Oprócz tego, staw kolanowy może być obrzęknięty, niestabilny, czasami występuje też osłabienie siły mięśni pośladków i/lub łydki.

Bóle kolan przy zginaniu – nie wolno ich lekceważyć!

Bóle w kolanie przy zginaniu, kucaniu czy klękaniu nie są objawem, który można zlekceważyć. Urazy i choroby kolana nie mijają samoistnie – dostępne bez recepty leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne mogą doraźnie złagodzić dolegliwości, ale nie wyeliminują ich przyczyny. Dlatego tego typu objawy wymagają precyzyjnej diagnostyki. Badaniem, które pozwala zobrazować struktury anatomiczne stawu kolanowego i wykryć nieprawidłowości na bardzo wczesnym etapie rozwoju jest rezonans magnetyczny kolana. Jest to badanie cechujące się doskonałą jakością obrazowania, jest nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne.

Na rezonans magnetyczny kolana zapraszamy do kliniki Rex Medica w Warszawie! Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i krótki czas oczekiwania na badanie. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę -> https://www.rexmedica.pl/kontakt/.

Wróć
2020-06-04T14:19:57+02:00