Migrena a zmiany w rezonansie magnetycznym głowy

>Migrena a zmiany w rezonansie magnetycznym głowy

Migrena to choroba, którą zalicza się do tzw. pierwotnych bólów głowy, a więc takich, które nie są efektem innych schorzeń. W większości przypadków migrena bywa rozpoznawana już na podstawie informacji zebranych przez lekarza w trakcie wywiadu z pacjentem. Pomocniczo można wykonać rezonans magnetyczny głowy, w którym – jak dowodzą badania – uwidaczniają się pewne charakterystyczne dla migreny zmiany.

Migrena to choroba, której przyczyn i mechanizmów powstawania nie udało się jak dotąd jednoznacznie wyjaśnić. Teorii jest kilka, ale żadnej z nich nie można nazwać ostateczną. Ogólnie migrena charakteryzuje się występowaniem napadowych bólów głowy. Towarzyszą im nudności, czasem wymioty oraz nadwrażliwość na światło, dźwięki lub zapachy. Niekiedy u pacjenta pojawiają się też objawy neurologiczne (tzw. aura), takie jak:

  • zaburzenia widzenia (migające plamy, deformacja obrazu),
  • drętwienie kończyn,
  • drętwienie twarzy,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia mowy.

Objawy te występują z reguły przez kilka-kilkanaście minut, ustępując maksymalnie po godzinie. Jedynie u niektórych pacjentów trwają do 24 godzin.

Diagnostyka migreny

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce kryteriami, rozpoznanie migreny w zdecydowanej większości przypadków opiera się na przeprowadzonym z pacjentem wywiadzie lekarskim, podczas którego potwierdzi on co najmniej kilkukrotne występowanie bólu głowy o charakterze migrenowym. Czasami, zwłaszcza jeśli migrena jest bardzo silna i ma charakter nawracający, wykonuje się również badania obrazowe, wśród których największą wartość diagnostyczną ma rezonans magnetyczny głowy. Pozwala on ustalić przyczynę bólu, wykluczyć występowanie innych, poważniejszych schorzeń (np. guzów mózgu) oraz dobrać odpowiednie metody leczenia.

Zmiany w rezonansie magnetycznym głowy a migrena

Znaczenie rezonansu magnetycznego w diagnostyce migreny potwierdzają badania. Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze dowiedli, że w uzyskanych dzięki rezonansowi magnetycznemu głowy obrazach tkanki mózgowej pacjentów z migreną występują pewne charakterystyczne zmiany strukturalne. Są to m.in. nieprawidłowości w istocie białej mózgu oraz niewielkie uszkodzenia w tkance nerwowej, pojawiające się na skutek niedotlenienia – tak samo, jak przy udarze mózgu, ale na mniejszą skalę. Jest to szczególnie widoczne u pacjentów, którzy borykają się z migreną ze współwystępującą aurą.

Jak widać, rezonans magnetyczny głowy jest przydatnym narzędziem w diagnostyce migreny. Jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, zgłoś się do naszej kliniki Rex Medica -> https://www.rexmedica.pl/kontakt/. Zapewniamy krótkie terminy oczekiwania na badanie i opiekę doświadczonych specjalistów!

Wróć
2019-12-12T12:58:50+01:00