Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

>Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Pracownia rezonansu magnetycznego wyposażona jest w aparat wytwarzający pole magnetyczne, które może być przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu urządzeń elektrycznych, w tym rozrusznika serca czy neurostymulatorów. Osoby z wszczepionymi urządzeniami elektronicznymi nie mogą wchodzić do pomieszczenia, gdzie znajduje się magnes. Podczas badania istnieje również ryzyko wzrostu temperatury okolicznych tkanek u pacjentów z wszczepionymi elementami metalowymi, w tym z endoprotezami, klipsami naczyniowymi lub ciałami obcymi.

Rejestracja i dostarczenie skierowania (NFZ)

Osoby, które wymagają diagnostyki obrazowej w pierwszej kolejności powinny udać się do lekarza specjalisty, który wypisze im skierowanie na badanie. Pacjenci posiadający odpowiednią dokumentację mogą telefonicznie zapisać się na rezonans magnetyczny w dogodnym terminie. Co ważne, w przypadku wizyt refundowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia pracownia rezonansu magnetycznego wymaga dostarczenia skierowania w przeciągu 14 dni od momentu rejestracji. W przeciwnym razie, termin badania zostaje unieważniony.

Niezbędne badania przed rezonansem magnetycznym

Zdarza się, że badanie rezonansem magnetycznym wymaga użycia środka kontrastującego. Przed wizytą w pracowni diagnostyki obrazowej warto wiedzieć, że użycie kontrastów wymaga prawidłowego funkcjonowania nerek. Właśnie dlatego na kilka dni przed rezonansem należy poddać się badaniom, które pokażą czy narządy pracują prawidłowo. Pacjentom zaleca się wykonanie pomiaru poziomu kreatyniny nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem RM. Badanie można wykonać, również w naszych placówkach bezpośrednio przed badaniem – koszt usługi to 35 zł. Przed rezonansem magnetycznym z kontrastem należy mieć świadomość, że przyjęcie środka może wywoływać łagodne objawy niepożądane, takie jak ból głowy, ból w miejscu podania czy zaburzenia smaku.

Jak ubrać się w dniu badania?

Ponieważ badanie rezonansem magnetycznym wiąże się z wytwarzaniem pola magnetycznego, pacjenci w dniu wizyty nie mogą mieć na sobie ubrań z metalowymi elementami. Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni zrezygnować ze swetrów oraz innych części garderoby zapinanych na suwak. Pracownia rezonansu magnetycznego przed badaniem wymaga ściągnięcia wszelkiej biżuterii, spinek oraz pasków z klamrami. Dlatego też w dniu badania najlepiej w ogóle nie zakładać dodatków tego typu. Ważną kwestią jest też to, że kobiety podczas rezonansu magnetycznego nie powinny mieć na sobie makijażu. Wiele kosmetyków zawiera pierwiastki, które mogą wpływać na wyniki badania. W związku z tym, panie przygotowując się do wizyty w pracowni powinny całkowicie zrezygnować z make-upu.

Przeciwskazania bezwzględne:

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania badania rezonansu magnetycznego są wszczepione u pacjenta urządzenia elektryczne i elektroniczne, a w szczególności:

  • rozrusznik serca
  • pompa insulinowa
  • wszczepiony aparat słuchowy
  • neurostymulatory
  • klipsy metalowe wewnątrzczaszkowe
  • metaliczne ciało w oku

Przeciwwskazania względne:

Metalowe endoprotezy, szwy, ciała obce w innej lokalizacji są względnym przeciwwskazaniem do badania RM, do tego również zalicza siępierwszy trymestr ciąży. Każdorazowo o wykonaniu badania decyduje lekarz radiolog. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją Pracowni Rezonansu Magnetycznego.

Wróć