ul. Wawelska 5, 02-034 Warszawa Godziny otwarcia: 7:00 – 21:00 +48 22 120 20 88

Kontrasty

>Kontrasty

W niektórych przypadkach niezbędne jest dożylne podanie środka kontrastującego. W takim wypadku przed badaniem do jednej z żył przedramienia wprowadzony zostanie wenflon. Kontrast używany do badań rezonansem magnetycznym to preparat posiadający właściwości paramagnetyczne. Zastosowanie środka kontrastującego z reguły daje bardzo małą liczbę objawów niepożądanych, takich jak ból głowy, ból w miejscu podania, zaburzenia smaku, objawy gorąca po podaniu środka, do rzadkości należą też reakcje alergiczne. Jeżeli mimo wszystko działania niepożądane wystąpią, to są one zwykle krótkotrwałe i bardzo łagodne. Pacjenci ze skłonnościami do alergii lub z wcześniej występującą reakcją alergiczną są natomiast o wiele bardziej narażeni na występowanie objawów niepożądanych.

Przy wszystkich badaniach z koniecznością podania środka kontrastującego – w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa – zawsze obecni są lekarz i pielęgniarka.

Najczęściej stosowane kontrasty to te oparte na gadolinie, czyli pierwiastku posiadającym właściwości paramagnetyczne. Zaczęły być stosowane już w 1988 r. i od tamtej pory wiodą prym na rynku środków kontrastowych. Mechanizm działania środka kontrastowego podczas badania rezonansem magnetycznym polega na jego gromadzeniu się w tkance poddanej badaniu w celu zwiększenia lub zmniejszenia odbieranego sygnału. Dzięki zastosowaniu środka kontrastującego możliwe jest o wiele lepsze i dokładne uwidocznienie nieprawidłowości i zmian w tkankach.

Środki kontrastowe nie wchodzą w oddziaływanie z innymi lekami i są szybko wydalane przez nerki w niezmienionej postaci. Zaleca się wypicie większych ilości płynów przed i po badaniu z podaniem środka kontrastującego.

W przypadku wykonywania badania z użyciem środka kontrastującego bardzo ważne jest wykonanie badań krwi na kreatyninę i mocznik, których wyniki pokazują stan nerek. Takie badanie krwi musi być wykonane nie wcześniej niż 7 dni przed wykonaniem badania RM.

Wróć

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.