ul. Wawelska 5, 02-034 Warszawa | ul. Wałowa 3, 00-202 Warszawa Godziny otwarcia: 7:00 – 21:00 +48 22 120 20 88

Kontrasty

>Kontrasty

W niektórych przypadkach niezbędne jest dożylne podanie środka kontrastującego. W takim wypadku przed badaniem do jednej z żył przedramienia wprowadzony zostanie wenflon. Kontrast używany do badań rezonansem magnetycznym to preparat posiadający właściwości paramagnetyczne. Zastosowanie środka kontrastującego z reguły daje bardzo małą liczbę objawów niepożądanych, takich jak ból głowy, ból w miejscu podania, zaburzenia smaku, objawy gorąca po podaniu środka, do rzadkości należą też reakcje alergiczne. Jeżeli mimo wszystko działania niepożądane wystąpią, to są one zwykle krótkotrwałe i bardzo łagodne. Pacjenci ze skłonnościami do alergii lub z wcześniej występującą reakcją alergiczną są natomiast o wiele bardziej narażeni na występowanie objawów niepożądanych.

Przy wszystkich badaniach z koniecznością podania środka kontrastującego – w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa – zawsze obecni są lekarz i pielęgniarka.

Najczęściej stosowane kontrasty to te oparte na gadolinie, czyli pierwiastku posiadającym właściwości paramagnetyczne. Zaczęły być stosowane już w 1988 r. i od tamtej pory wiodą prym na rynku środków kontrastowych. Mechanizm działania środka kontrastowego podczas badania rezonansem magnetycznym polega na jego gromadzeniu się w tkance poddanej badaniu w celu zwiększenia lub zmniejszenia odbieranego sygnału. Dzięki zastosowaniu środka kontrastującego możliwe jest o wiele lepsze i dokładne uwidocznienie nieprawidłowości i zmian w tkankach.

Środki kontrastowe nie wchodzą w oddziaływanie z innymi lekami i są szybko wydalane przez nerki w niezmienionej postaci. Zaleca się wypicie większych ilości płynów przed i po badaniu z podaniem środka kontrastującego.

W przypadku wykonywania badania z użyciem środka kontrastującego bardzo ważne jest wykonanie badań krwi na kreatyninę i mocznik, których wyniki pokazują stan nerek. Takie badanie krwi musi być wykonane nie wcześniej niż 7 dni przed wykonaniem badania RM.

Wróć

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.