Kontrasty

>Kontrasty

Rezonans magnetyczny to nowoczesne i bardzo bezpieczne badanie, które umożliwia precyzyjne zobrazowanie wielu narządów i tkanek w organizmie człowieka. W niektórych przypadkach, aby jakość uzyskanych podczas rezonansu obrazów była jeszcze wyższa, lekarz zleci wykonanie badania z wykorzystaniem specjalnych środków kontrastujących. W Rex Medica wykorzystujemy jedynie kontrasty najwyższej jakości, posiadające wszystkie niezbędne certyfikaty, dzięki czemu są one bezpieczne dla pacjentów.

Kontrast to substancja chemiczna wykorzystywana podczas wielu współczesnych badań obrazowych, w tym podczas rezonansu magnetycznego. Jaki jest główny cel stosowania kontrastu? Otóż dzięki swoim właściwościom substancja ta jest w stanie zwiększyć różnicę kolorów między obrazowanymi tkankami. Oczywiście nie oznacza to, że kontrast w jakiś sposób barwi narządy wewnętrzne i tkanki. Wpływa on natomiast na oddziaływanie między komórkami ciała a aparatem do rezonansu magnetycznego. Uzyskiwane podczas badania obrazy są bardziej szczegółowe, dzięki czemu lekarz może szybciej postawić diagnozę oraz dobrać odpowiednie metody leczenia.

Kontrasty – co trzeba wiedzieć?

We współczesnej diagnostyce obrazowej najczęściej stosuje się środki kontrastujące na bazie związków gadolinu. Jest to jeden z pierwiastków chemicznych, należący do grupy metali. Znane są już od lat 80. XX wieku – od tego czasu znalazły bardzo szerokie zastosowanie w badaniach rezonansu magnetycznego.

Zastosowanie środka kontrastującego na bazie gadolinu jest bezpieczne dla pacjenta – ewentualne skutki uboczne, takie jak ból głowy, ból w miejscu podania, zaburzenia smaku czy objawy gorąca po podaniu środka, należą do rzadkości. Jeżeli mimo wszystko wystąpią, są zwykle krótkotrwałe i bardzo łagodne.

Bardziej narażeni na występowanie objawów niepożądanych są pacjenci ze skłonnościami do alergii lub z wcześniej występującą reakcją alergiczną. Co ważne, kontrast nie wchodzi w oddziaływanie z innymi lekami i jest szybko wydalany przez nerki w niezmienionej postaci. (przed i po badaniu z podaniem kontrastu zaleca się wypicie większych ilości płynów).

Środek kontrastujący – wskazania

Wskazań do wykonania rezonansu magnetycznego z wykorzystaniem środka kontrastującego jest wiele. Pozwala on:

  • zwiększyć jakość obrazowania narządów i tkanek,
  • lokalizować ogniska zapalne i guzy,
  • obrazować strukturę tętnic i żył,
  • diagnozować zmiany chorobowe w układzie nerwowym,
  • rozpoznawać choroby w tkankach miękkich (śledzionie, wątrobie, płucach).

Co ważne, kontrast na bazie gadolinu jest dość bezpieczny również dla pacjentów z chorobami nerek i nadczynnością tarczycy.

Rezonans magnetyczny z kontrastem?

Środek kontrastujący przed badaniem rezonansu magnetycznego podaje się dożylnie. Do jednej z żył przedramienia wprowadza się wenflon, przez który następnie zostaje zaaplikowany kontrast. Przy wszystkich badaniach z koniecznością podania środka kontrastującego – w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa – zawsze obecni są lekarz i pielęgniarka. W przypadku rezonansu magnetycznego z użyciem środka kontrastującego bardzo ważne jest wykonanie badań krwi na kreatyninę i mocznik, których wyniki pokazują stan nerek. Takie badanie krwi musi być przeprowadzone nie wcześniej niż 7 dni przed wykonaniem rezonansu magnetycznego.

Jeśli szukasz miejsca, w którym szybko i bezpiecznie wykonasz rezonans magnetyczny z wykorzystaniem kontrastu, zapraszamy do kliniki Rex Medica w Warszawie. Oferujemy dostęp do nowoczesnej aparatury oraz opiekę doświadczonych specjalistów. Zachęcamy do kontaktu -> https://www.rexmedica.pl/kontakt/.

Wróć