Kontrasty

>Kontrasty

Rezonans magnetyczny to nowoczesne i bardzo bezpieczne badanie, które umożliwia precyzyjne zobrazowanie wielu narządów i tkanek w organizmie człowieka. W niektórych przypadkach, aby jakość uzyskanych podczas rezonansu obrazów była jeszcze wyższa, lekarz zleci wykonanie badania z wykorzystaniem specjalnych środków kontrastujących. W Rex Medica wykorzystujemy jedynie kontrasty najwyższej jakości, posiadające wszystkie niezbędne certyfikaty, dzięki czemu są one bezpieczne dla pacjentów.

Kontrast to substancja chemiczna wykorzystywana podczas wielu współczesnych badań obrazowych, w tym podczas rezonansu magnetycznego. Jaki jest główny cel stosowania kontrastu? Otóż dzięki swoim właściwościom substancja ta jest w stanie zwiększyć różnicę kolorów między obrazowanymi tkankami. Oczywiście nie oznacza to, że kontrast w jakiś sposób barwi narządy wewnętrzne i tkanki. Wpływa on natomiast na oddziaływanie między komórkami ciała a aparatem do rezonansu magnetycznego. Uzyskiwane podczas badania obrazy są bardziej szczegółowe, dzięki czemu lekarz może szybciej postawić diagnozę oraz dobrać odpowiednie metody leczenia.

Kontrasty – co trzeba wiedzieć?

We współczesnej diagnostyce obrazowej najczęściej stosuje się środki kontrastujące na bazie związków gadolinu. Jest to jeden z pierwiastków chemicznych, należący do grupy metali. Znane są już od lat 80. XX wieku – od tego czasu znalazły bardzo szerokie zastosowanie w badaniach rezonansu magnetycznego.

Zastosowanie środka kontrastującego na bazie gadolinu jest bezpieczne dla pacjenta – ewentualne skutki uboczne, takie jak ból głowy, ból w miejscu podania, zaburzenia smaku czy objawy gorąca po podaniu środka, należą do rzadkości. Jeżeli mimo wszystko wystąpią, są zwykle krótkotrwałe i bardzo łagodne.

Bardziej narażeni na występowanie objawów niepożądanych są pacjenci ze skłonnościami do alergii lub z wcześniej występującą reakcją alergiczną. Co ważne, kontrast nie wchodzi w oddziaływanie z innymi lekami i jest szybko wydalany przez nerki w niezmienionej postaci. (przed i po badaniu z podaniem kontrastu zaleca się wypicie większych ilości płynów).

Środek kontrastujący – wskazania

Wskazań do wykonania rezonansu magnetycznego z wykorzystaniem środka kontrastującego jest wiele. Pozwala on:

  • zwiększyć jakość obrazowania narządów i tkanek,
  • lokalizować ogniska zapalne i guzy,
  • obrazować strukturę tętnic i żył,
  • diagnozować zmiany chorobowe w układzie nerwowym,
  • rozpoznawać choroby w tkankach miękkich (śledzionie, wątrobie, płucach).

Co ważne, kontrast na bazie gadolinu jest dość bezpieczny również dla pacjentów z chorobami nerek i nadczynnością tarczycy.

Rezonans magnetyczny z kontrastem?

Środek kontrastujący przed badaniem rezonansu magnetycznego podaje się dożylnie. Do jednej z żył przedramienia wprowadza się wenflon, przez który następnie zostaje zaaplikowany kontrast. Przy wszystkich badaniach z koniecznością podania środka kontrastującego – w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa – zawsze obecni są lekarz i pielęgniarka. W przypadku rezonansu magnetycznego z użyciem środka kontrastującego bardzo ważne jest wykonanie badań krwi na kreatyninę i mocznik, których wyniki pokazują stan nerek. Takie badanie krwi musi być przeprowadzone nie wcześniej niż 7 dni przed wykonaniem rezonansu magnetycznego.

Jeśli szukasz miejsca, w którym szybko i bezpiecznie wykonasz rezonans magnetyczny z wykorzystaniem kontrastu, zapraszamy do kliniki Rex Medica w Warszawie. Oferujemy dostęp do nowoczesnej aparatury oraz opiekę doświadczonych specjalistów. Zachęcamy do kontaktu -> https://www.rexmedica.pl/kontakt/.

Wróć

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.