Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

>Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny to jedna z najbardziej dokładnych oraz pomocnych metod obrazowania we współczesnej medycynie. Badanie to pozwala na niezwykle precyzyjnie odwzorowanie na monitorze tkanek, narządów i całych układów w organizmie człowieka, ułatwiając postawienie odpowiedniej diagnozy oraz skontrolowanie efektów podjętego leczenia. Co ważne, jest to badanie bardzo bezpieczne dla pacjenta – na rezonans magnetyczny wykonywany przy pomocy nowoczesnego aparatu przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do kliniki Rex Medica w Warszawie.

Rezonans magnetyczny, określany także skrótami MRI, NMR, MR czy RM, to badanie diagnostyczne wykorzystujące zjawisko jądrowego rezonansu magnetycznego. Mówiąc wprost – aparat do rezonansu wysyła do ludzkich tkanek silne pole magnetyczne. Powoduje to reakcję wchodzących w skład każdej komórki ciała atomów wodoru. Dopasowują one swoje ustawienie do kierunku działania pola magnetycznego – ruch ten jest odbierany przez znajdujące się w aparacie detektory, a następnie przekształcany na obrazy widoczne na ekranie komputera. Co ważne, promieniowanie emitowane przez aparat do rezonansu magnetycznego jest nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu, więc bezpieczeństwo pacjenta jest na bardzo wysokim poziomie.

Rezonans magnetyczny – wskazania

Rezonans magnetyczny to badanie, która ułatwia diagnostykę oraz leczenie schorzeń właściwie każdego układu organizmu człowieka. Wśród wskazań do jego przeprowadzenia znajduje się:

  • ocena stanu narządów miękkich,
  • diagnostyka stanu narządów otoczonych przez struktury kostne (mózg, serce),
  • ocena narządów jamy brzusznej oraz miednicy,
  • różnicowanie zmian w obrębie ośrodkowego układu nerwowego,
  • diagnostyka wielu chorób (stwardnienie rozsiane, nowotwory itp.),
  • rozpoznanie wad wrodzonych,
  • diagnostyka schorzeń układu krążenia,
  • ocena stanu układu kostno-stawowego.

Na czym polega rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest badaniem zupełnie bezbolesnym, a w zależności od części ciała poddanej badaniu trwa od około 20 do 45 minut. Jedyną niedogodnością jest konieczność przebywania w tym czasie w pozycji nieruchomej wewnątrz aparatu – u osób z klaustrofobią, napadami lęków czy u małych dzieci może to powodować dyskomfort i niepokój. Oczywiście w Rex Medica pacjent w trakcie wykonywania badania jest pod stałą opieką naszych specjalistów, którzy utrzymują z nim kontakt głosowy. W niektórych przypadkach rezonans magnetyczny wykonuje się z wykorzystaniem podawanego dożylnie środka kontrastującego.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć?

Ze względu na działanie silnego pola magnetycznego, przeciwwskazaniem do wykonywania rezonansu magnetycznego jest obecność u pacjenta rozrusznika serca lub neurostymulatora – pole magnetyczne mogłoby zakłócić ich działanie. Lekarz musi wiedzieć o obecności innych metalowych elementów w organizmie człowieka: implantach ortopedycznych, protezach zębowych z częściami wykonanymi z metalu itp.

W Rex Medica najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo i zadowolenie pacjenta – z tego względu każda osoba jest objęta fachową pomocą od momentu wejścia do kliniki aż do zakończenia badania. Nasz zespół odpowiada na wszystkie pytania, tak by pacjent czuł się spokojnie i komfortowo. Zapraszamy do kontaktu -> https://www.rexmedica.pl/kontakt/.

Wróć