ul. Wawelska 5, 02-034 Warszawa | ul. Wałowa 3, 00-202 Warszawa Godziny otwarcia: 7:00 – 21:00 +48 22 120 20 88

Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

>Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie metodą rezonansu magnetycznego to jeden z najdoskonalszych sposobów na bezinwazyjne wejrzenie w głąb ludzkiego organizmu i dokonanie oceny struktur anatomicznych oraz ich ewentualnych patologii z dokładnością do kilku milimetrów. Badanie jest szczególnie przydatne do oceny ośrodkowego układu nerwowego (mózg i kanał kręgowy) oraz tkanek miękkich kończyn (tkanki podskórne, mięśnie i stawy).

Rezonans magnetyczny umożliwia nieinwazyjną ocenę naczyń całego organizmu (tzw. angiografia rezonansu magnetycznego). W angiografii rezonansu magnetycznego bez użycia środka kontrastowego (w sposób nieinwazyjny) można otrzymać obraz naczyń krwionośnych i ocenić ewentualne patologie (tętniaki, naczynia patologiczne itp.)

Podczas rezonansu w ogóle nie występuje promieniowanie rentgenowskie, lecz jedynie nieszkodliwe dla organizmu pole magnetyczne i fale radiowe. W dużym uproszczeniu, badanie to polega na pochłanianiu i wysyłaniu fal elektromagnetycznych przez jądra atomów, głównie wodoru, umieszczonych w ukierunkowanym silnym polu magnetycznym. Na podstawie informacji o ilości (gęstości) występowania atomów oraz innych wielkości fizycznych rekonstruowany jest obraz badanych tkanek, który następnie jest opisywany przez lekarza radiologa.

Wróć

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.