Po badaniu rezonansem

>Po badaniu

Rezonans magnetyczny to badanie bezpiecznie, bezbolesne oraz nieinwazyjne. Zaraz po jego zakończeniu pacjent może wrócić do normalnych aktywności. Bezpośrednio po badaniu każdy pacjent otrzymuje od nas płytę CD z obrazami. Istnieje również możliwość wydruku tradycyjnych klisz. Opis badania przygotowany przez lekarza radiologa wysyłany jest drogą mailową do 7 dni roboczych.

Opuszczenie pracowni, w której wykonywany był rezonans magnetyczny kończy zasadniczą część badania. Pacjent może wrócić do swoich normalnych aktywności, udać się do domu czy do pracy. Nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia samochodu ani konieczności towarzystwa osoby trzeciej.

Czy po rezonansie magnetycznym można jeść i pić?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do jedzenia i picia po zakończeniu rezonansu magnetycznego. Posiłek jest nawet wskazany jeśli stres przed badaniem uniemożliwił zjedzenie czegoś wcześniej. Co ważne, jeśli rezonans magnetyczny był wykonywany z użyciem środka kontrastującego, po zakończeniu badania warto pić więcej niż zazwyczaj – kontrast jest wydalany z organizmu wraz z moczem, więc przyjmowanie większych ilości płynów przyspieszy ten proces.

Na co zwrócić uwagę po rezonansie magnetycznym?

Sam rezonans magnetyczny nie wywołuje u zdecydowanej większości pacjentów żadnych skutków ubocznych – czasami tylko powoduje stres i niepokój u osób z klaustrofobią, stanami lękowymi itp. Czasami zdarzają się natomiast reakcje alergiczne na środek kontrastujący, choć trzeba podkreślić, że są to sytuacje bardzo rzadkie. Do objawów alergii na kontrast może zaliczać się:

  • wysypka skórna,
  • uderzenia gorąca,
  • zaburzenia smaku.

Dolegliwości te powinny samoczynnie i dość szybko ustępować wraz z wydalaniem środka kontrastującego z moczem. Jeśli tak nie stanie, konieczna może być wizyta u lekarza i przyjęcie leków antyalergicznych.

Po badaniu – odbiór wyników

W Rex Medica doskonale zdajemy sobie sprawę, że oczekiwanie na wyniki jakichkolwiek badań, które są niezbędne do postawienia diagnozy, jest dla pacjenta bardzo stresujące. Z kolei w przypadku podejrzenia bardzo poważnych chorób, np. nowotworów, szybkie rozpoznanie znacznie zwiększa szanse podjęcia skutecznego leczenia. Dlatego też bezpośrednio po badaniu pacjent otrzymuje od nas płytę CD z obrazami uzyskanymi podczas rezonansu magnetycznego, jeśli ma takie życzenie – również wydruk tradycyjnych klisz, po czym może opuścić placówkę.

Szczegółowy opis badania wykonany przez naszego wyspecjalizowanego, doświadczonego radiologa jest wysyłany drogą mailową do 7 dni roboczych. Możliwy jest odbiór dokumentacji na miejscu, także przez osobę trzecią, uprzednio do tego upoważnioną. Aby upoważnić kogoś do odbioru, należy wypełnić dostępny na naszej stronie internetowej oraz w recepcji odpowiedni druk.

W Rex Medica zapewniamy krótkie terminy oczekiwania na badanie, dostęp do najnowocześniejszego sprzętu oraz opiekę doświadczonych specjalistów. Wszystkie osoby poszukujące rezonansu magnetycznego w Warszawie zapraszamy do kontaktu -> https://www.rexmedica.pl/kontakt/.

Wróć