Przed badaniem rezonansem magnetycznym

>Przed badaniem

Rezonans magnetyczny jest nowoczesnym, nieinwazyjnym oraz bezbolesnym badaniem, które pozwala dokładnie zobrazować wiele struktur anatomicznych w organizmie człowieka. Aby miało jak najwyższą wartość diagnostyczną, a także przebiegło szybko, sprawnie i bez niepotrzebnego stresu, przed jego wykonaniem należy przestrzegać kilku zasad.

Na początek formalności. Jeśli badanie rezonansu magnetycznego jest wykonywane w ramach NFZ-u, pacjent ma obowiązek najpóźniej 14 dni przed jego terminem dostarczyć do naszej placówki skierowanie. Niewypełnienie tego obowiązku skutkuje wykreśleniem z listy oczekujących. W dniu badania należy zgłosić się do placówki co najmniej kilkanaście minut przed planowanym badaniem – każdy pacjent zostaje poproszony o wypełnienie specjalnej ankiety oraz ewentualnego upoważnienia do odbioru wyników badań przez osobę trzecią. Dokumenty te można również pobrać z naszej strony internetowej, wydrukować i wypełnić wcześniej, co skróci czas pobytu w placówce. Na rezonans magnetyczny należy wziąć ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą choroby czy urazu – m.in. wyniki innych badań (USG, RTG, tomografia) czy wypis ze szpitala.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Jeśli zaplanowany został rezonans magnetyczny z wykorzystaniem środka kontrastującego, nie wcześniej niż 7 dni przed jego terminem należy wykonać badanie poziomu kreatyniny – pozwoli ono sprawdzić, czy nerki pacjenta pracują prawidłowo i czy bez problemu poradzą sobie z wydaleniem kontrastu z organizmu. Aby przebiegło to jak najszybciej, przed badaniem warto wypić około 1-1,5 litra wody (to samo zaleca się po zakończeniu rezonansu magnetycznego) – organizm będzie wówczas dobrze nawodniony, a nerki szybko pozbędą się środka kontrastującego.

Przed badaniem rezonansu magnetycznego – przeciwwskazania

Przed badaniem rezonansu magnetycznego należy poinformować technika o wszystkich możliwych przeciwwskazaniach do jego przeprowadzenia. Przeciwskazaniem bezwzględnym jest obecność wszczepionych do organizmu urządzeń elektrycznych i elektronicznych, takich jak:

  • rozrusznik serca,
  • pompa insulinowa,
  • aparat słuchowy,
  • neurostymulator,
  • wewnątrzczaszkowy metalowy klips.

Z kolei do przeciwwskazań względnych (decyzję o wykonaniu badania podejmuje lekarz na podstawie analizy indywidualnego przypadku pacjenta) zalicza się obecność metalowych aparatów ortodontycznych, śrub ortopedycznych czy endoprotez. Wówczas specjaliści przeprowadzają z pacjentem wywiad i analizują jego dotychczasową dokumentację medyczną.

Tuż przed badaniem

Tuż przed rezonansem magnetycznym należy wykonywać wszystkie polecenia technika. Poprosi on z pewnością o zdjęcie tych elementów odzieży oraz bielizny, które zawierają jakiekolwiek metalowe elementy: sprzączki, paski, klamerki, guziki. Zdjąć należy również okulary, wszelką biżuterię oraz metalowe akcesoria do włosów, takie jak spinki czy opaski. Dla pań ważna jest informacja, że do badania lepiej przystępować bez makijażu. Niektóre kosmetyki mają w sobie drobinki metali, a już nawet ich niewielka ilość może wpłynąć na wyniki badania.

Wszystkie te elementy składają się na kompleksowe i poprawne przygotowanie do rezonansu magnetycznego. Oczywiście o poradę i wskazówki zawsze można poprosić naszych specjalistów z Rex Medica – zależy nam na Państwa bezpieczeństwie oraz komforcie! Zachęcamy do kontaktu -> https://www.rexmedica.pl/kontakt/.

Wróć