ul. Wawelska 5, 02-034 Warszawa | ul. Wałowa 3, 00-202 Warszawa Godziny otwarcia: 7:00 – 21:00 +48 22 120 20 88

Przed badaniem rezonansem magnetycznym

>Przed badaniem

Bardzo prosimy o przybywanie na badanie 10 minut wcześniej w celu zarejestrowania się i wypełnienia ankiety pacjenta. Zachęcamy do pobrania i wydrukowania ankiety w domu, aby skrócić czas potrzebny na rejestrację. Prosimy również o zabranie ze sobą wyników jakichkolwiek wykonywanych wcześniej badań dotyczących badanych części ciała. Osoby przewlekle przyjmujące leki powinny je zażyć w dniu badania o zwykłej porze, gdyż rezonans magnetyczny w żaden sposób nie wpływa na ich działanie.

Panie wykonujące badania RM głowy prosimy o unikanie mocnego makijażu, gdyż kosmetyki często zawierają drobinki metali, które mogą sfałszować wyniki badania. Badanie rezonansem magnetycznym możliwe jest w każdym momencie cyklu menstruacyjnego kobiety.

Ważne jest, aby do badania przystąpić w ubraniu pozbawionym jakichkolwiek metalowych elementów, takich jak guziki, zatrzaski, suwaki, cekiny, paski itp. Do pomieszczenia z aparatem RM prosimy nie wnosić jakichkolwiek metalowych przedmiotów, telefonów komórkowych, kart kredytowych, zegarków lub innych urządzeń elektronicznych. Z uwagi na silne pole magnetyczne przedmioty te mogą ulec uszkodzeniu lub spowodować uszkodzenie aparatu.

Z uwagi na czas badania (od kilkunastu do kilkudziesięciu minut) prosimy bezpośrednio przed badaniem nie pić kawy oraz innych napojów, a na badanie zgłosić się z opróżnionym pęcherzem moczowym (wyjątkiem są badania RM miednicy, w których pęcherz powinien być średnio wypełniony).

W przypadku wykonywania badania z użyciem środka kontrastującego bardzo ważne jest wykonanie badań krwi na kreatyninę i mocznik, których wyniki pokazują stan nerek. Takie badanie krwi musi być wykonane nie wcześniej niż 7 dni przed wykonaniem badania RM. Zalecane jest również wypicie 1-1,5 l wody przed badaniem, aby organizm był dobrze nawodniony, co ułatwi szybsze wydalenie środka kontrastowego po badaniu. Ważne jest, aby przed badaniem zgłosić technikowi wykonującemu badanie jakiekolwiek reakcje uczuleniowe bądź krwawienia występujące w przeszłości w związku z podaniem środka kontrastującego.

Osoby ze wszczepionymi metalicznymi lub elektronicznymi ciałami obcymi, w tym rozrusznikami, endoprotezami oraz neurostymulatorami, są zobowiązane poinformować o tym fakcie osobę wykonującą badanie. W takim przypadku, Pacjenci zobowiązani są do dostarczenia pełnej dokumentacji medycznej zastosowanego implantu przed wykonaniem badania.

Wróć

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.