Rezonans magnetyczny głowy

>Rezonans magnetyczny głowy

rezonans magnetyczny głowy - zdjęcie

mri głowyRezonans magnetyczny głowy to nowoczesne i bardzo precyzyjne badanie, umożliwiające zobrazowanie tkanki mózgowej człowieka. Pozwala ono na szybką diagnostykę stanów zapalnych, urazów i chorób głowy, jest także doskonałym narzędziem kontroli skuteczności podjętego leczenia. Na rezonans magnetyczny głowy wykonywany przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do kliniki Rex Medica w Warszawie!

Rezonans magnetyczny głowy to badanie, podczas którego wykorzystuje się właściwości wytwarzanego przez aparat pola magnetycznego. Działa ono na znajdujące się w każdej komórce ludzkiego ciała atomy wodoru, które ustawiają się zgodnie z kierunkiem działania pola magnetycznego. Specjalne detektory odbierają ten ruch i przesyłają dane do komputera, a specjalne oprogramowanie przekształca je w widoczne na ekranie obrazy. Warto podkreślić, że rezonans magnetyczny głowy jest badaniem bezpiecznym, nieinwazyjnym oraz bezbolesnym. Można je wykonywać nawet u dzieci, seniorów czy kobiet w ciąży.

Rezonans magnetyczny głowy – wskazania

Rezonans magnetyczny głowy wykonuje się u pacjentów, u których występują bóle i zawroty głowy o nieokreślonej przyczynie, częste omdlenia, zaburzenia świadomości, zaburzenia słuchu i widzenia czy zaburzenia neurologiczne. Jest to badanie, które pozwala zdiagnozować oraz kontrolować postępy leczenia takich chorób, jak:

 • nowotwory mózgu, głowy, jamy ustnej i języka,
 • wady rozwojowe oraz choroby mózgu,
 • stwardnienie rozsiane,
 • choroba Devica,
 • nieprawidłowości w funkcjonowaniu kręgów rdzenia kręgowego.

Możliwości diagnostyczne rezonansu magnetycznego głowy

Ze względu na wielopłaszczyznowość i duże pole widzenia, rezonans magnetyczny głowy jest najdokładniejszym sposobem na:

 • szczegółową ocenę tkanki mózgowej,
 • uwidocznienie istoty białej, istoty szarej korowej, układu komorowego, struktur głębokich mózgu oraz wewnątrzczaszkowych odcinków nerwów czaszkowych,
 • ocenę struktur mózgowia (w szczególności tylnej jamy czaszki), układu komorowego, zbiorników płynowych i stanu przysadki mózgowej w płaszczyźnie czołowej,
 • wykrycie torbieli wzdłuż lub na zatokach żylnych,
 • zobrazowanie kompleksów nerwowych w kątach mostowo-móżdżkowych i przewodach słuchowych wewnętrznych,
 • ocenę błędnika błoniastego, piramid skroniowych i trąbki Eustachiusza.

Rezonans magnetyczny pozwala na wyjątkowo dokładne zbadanie układu naczyniowego (naczynia wewnątrzczaszkowe żylne i tętnicze). Dzięki niezwykłym możliwościom wysokopolowego aparatu 1,5T możliwe jest dojrzenie nawet najmniejszych nerwów czaszkowych oraz wykrycie ewentualnie powstałych zmian.

rezonans głowyrezonans magnetyczny głowyRezonans magnetyczny głowy – jak się przygotować?

Jeśli pacjent ma rozrusznik serca, pompę insulinową czy neurostymulator, musi o tym poinformować lekarza – ich obecność jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania. Przeciwwskazaniem względnym jest natomiast obecność śrub ortopedycznych czy aparatu ortodontycznego. Przed rozpoczęciem badania należy zdjąć wszystkie części garderoby zawierające elementy metalowe, a także biżuterię, okulary, akcesoria do włosów itp. Panie powinny zgłaszać się na rezonans magnetyczny głowy bez makijażu. Podczas badania należy wykonywać wszystkie polecenia personelu.

Płyta CD z obrazami zarejestrowanymi podczas rezonansu magnetycznego głowy jest wręczana pacjentowi od razu po zakończeniu badania – dzięki temu szybko kontynuować diagnostykę. Dla bezpieczeństwa i komfortu pacjenci Rex Medica znajdują się pod stałą opieką naszej wyspecjalizowanej kadry. Zapraszamy -> https://www.rexmedica.pl/kontakt/.

Wróć

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.