Rezonans magnetyczny kolana

>Rezonans magnetyczny kolana

rezonans kolana

Rezonans magnetyczny kolana pozwala na wyjątkowo dokładne zobrazowanie wszystkich elementów wchodzących w skład tego jednego z największych stawów w organizmie człowieka. Jest to badanie bezpieczne, nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne. W Rex Medica rezonans magnetyczny kolana wykonywany jest przez doświadczonych specjalistów, a płytę CD z wynikami pacjent otrzymuje od razu po jego zakończeniu.

Podczas rezonansu magnetycznego kolana wykorzystywane są właściwości pola magnetycznego wytwarzanego przez aparat. Pole to wpływa na atomy wodoru, znajdujące się w każdej komórce ludzkiego organizmu. Ustawiają się one zgodnie z kierunkiem działania pola magnetycznego – znajdujące się w aparacie detektory rejestrują ten ruch, przesyłają dane do komputera, a oprogramowanie tworzy na ich podstawie bardzo precyzyjne obrazy poszczególnych struktur ludzkiego organizmu. Co ważne, pole magnetyczne nie wywołuje negatywnych skutków dla człowieka – badanie jest więc w pełni bezpieczne i zupełnie bezbolesne.

rezonans magnetyczny stawu kolanowegoRezonans magnetyczny kolana – wskazania

Kolano, ze względu na swoją specyficzną budowę oraz pełnioną funkcję, jest narażone na różnego rodzaju urazy i choroby. Mogą być one efektem naturalnych procesów zużywania się poszczególnych elementów stawu kolanowego, nadwagi czy szeroko rozumianego stylu życia. Wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego kolana są więc:

  • różnego rodzaju dolegliwości bólowe,
  • opuchlizny,
  • guzy,
  • choroby zwyrodnieniowe,
  • urazy skrętne i przeciążeniowe,
  • inne niepokojące nieprawidłowości w obrębie stawu kolanowego.

Możliwości diagnostyczne rezonansu magnetycznego kolana

Przy pomocy rezonansu magnetycznego kolana można zobrazować m.in. strukturę więzadeł, w tym więzadła krzyżowego przedniego i więzadła krzyżowego tylnego. Badanie pozwala na ocenę ciągłości więzadeł, ich położenia oraz na wskazanie ewentualnych uszkodzeń. W badaniu rezonansem magnetycznym kolana ocenie podlegają również łąkotka boczna i łąkotka przyśrodkowa. Są one zbudowane z tkanki chrzęstnej i odpowiadają za zmniejszenie tarcia pomiędzy kością udową a piszczelową. Ich dysfunkcja może powodować bolesne dolegliwości kości i problemy z poruszaniem. Podobną rolę pełnią również chrząstki stawowe – niepokojące może być ich nieprawidłowe uwodnienie, czyli chodromelacja, która prowadzi do destrukcji tkanki chrzęstnej. Podczas rezonansu magnetycznego kolana można zobrazować również obrzęki szpiku kostnego, zmiany o charakterze nowotworowym (zarówno w kościach, jak i w tkankach miękkich), nieprawidłowości w obrębie rzepki czy patologie ciała Hoffy.

rezonans magnetyczny kolanarezonans magnetyczny stawu kolanowegoRezonans magnetyczny kolana – jak się przygotować?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego kolana jest obecność rozrusznika serca, neurostymulatora czy innego elektronicznego urządzenia medycznego – o jego obecności trzeba więc koniecznie poinformować lekarza. Jeśli badanie ma zostać wykonane z wykorzystaniem podawanego dostawowo kontrastu, przed rezonansem warto dużo pić – tak by środek kontrastujący został szybko wydalony z organizmu wraz z moczem. Przed rozpoczęciem rezonansu magnetycznego kolana należy zdjąć odzież z elementami metalowymi, biżuterię, okulary, akcesoria do włosów. Panie proszone są o zgłoszenie się na badanie bez makijażu.

W trakcie rezonansu magnetycznego kolana nasi pacjenci znajdują się pod stałą opieką doświadczonych techników i lekarzy. Otrzymują również sygnalizator, którego mogą użyć jeśli w trakcie badania poczują się słabo, zrobi im się niedobrze itp. Płyta CD z wynikami rezonansu jest gotowa do odbioru natychmiast po jego zakończeniu. Zapraszamy do Rex Medica -> https://www.rexmedica.pl/kontakt/.

Wróć

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.