ul. Wawelska 5, 02-034 Warszawa | ul. Wałowa 3, 00-202 Warszawa Godziny otwarcia: 7:00 – 21:00 +48 22 120 20 88

Rezonans magnetyczny kolana

>Rezonans magnetyczny kolana

rezonans kolanaRezonans magnetyczny pozwala na wyjątkowo dokładne zbadanie struktur jednego z największych stawów w organizmie człowieka, czyli stawu kolanowego. Wskazaniem do wykonania takiego badania są wszelakie dolegliwości bólowe, opuchlizny, guzy, choroby zwyrodnieniowe, urazy skrętne bądź przeciążeniowe oraz inne niepokojące Pacjenta nieprawidłowości w tej okolicy.

Kolano jest niewątpliwie jednym z najważniejszych stawów ludzkiego organizmu. Często jest ono narażone na duże obciążenia, wynikające z uprawiania sportu oraz nadmiernej wagi, przez co może ulegać różnym uszkodzeniom. W związku ze swoimi funkcjami, a mianowicie zginaniem i rotacją, kolano ma dość złożoną budowę. Dlatego też najlepszym sposobem na zobrazowanie jego struktury jest wykonanie badania rezonansem magnetycznym. Za pomocą tego badania możemy zobrazować m.in. strukturę więzadeł, w tym więzadła krzyżowego przedniego i więzadła krzyżowego tylnego, które są niezwykle ważną częścią kolana, odpowiadającą za jego stabilność. Badanie pozwala na ocenę ciągłości więzadeł, ich położenia oraz na wskazanie ewentualnych uszkodzeń.

rezonans magnetyczny stawu kolanowegoW badaniu rezonansem magnetycznym kolana ocenie podlegają również łąkotka boczna i łąkotka przyśrodkowa. Są one zbudowane z tkanki chrzęstnej i odpowiadają za zmniejszenie tarcia pomiędzy kością udową a piszczelową. Można je określić mianem mechanicznego odpowiednikiem łożyska, które przenosząc obciążenia chroni kości przed uszkodzeniem. Ich dysfunkcja (np. pęknięcie) może powodować bolesne dolegliwości kości i problemy z poruszaniem. Podobną rolę pełnią również chrząstki stawowe, które także podlegają ocenie podczas badania rezonansem magnetycznym. Niepokojące może być ich nieprawidłowe uwodnienie, czyli chodromelacja, która prowadzi do destrukcji tkanki chrzęstnej. Jak najszybsze wykrycie takiej dysfunkcji jest szczególnie ważne, bo chrząstki nie są unaczynione i ich powrót do pełnej sprawności w procesie regeneracji jest w zasadzie niemożliwy.

W badaniu obrazowym rezonansem magnetycznym widoczne są również obrzęki szpiku kostnego, zazwyczaj dość bolesne dla Pacjenta. Ocena tego parametru pozwala lekarzowi na odnalezienie przyczyny dolegliwości i wdrożenie prawidłowego leczenia.

rezonans magnetyczny stawu kolanowegorezonans magnetyczny kolanaW widocznym obszarze – również poza samym stawem – lekarz opisujący badanie może zaobserwować także zmiany o charakterze nowotworowym, zarówno w kościach, jak i w tkankach miękkich. Ocenie podlega również znajdująca się w kolanie kość heterotopowa, czyli rzepka. Dzięki badaniu rezonansem magnetycznym można określić jej typ, położenie, a także kąt chrzęstny wcięcia udowego, jaki tworzy rzepka i kość udowa. Badanie kolana rezonansem magnetycznym pozwala wykryć patologię ciała Hoffy.

Wróć

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.