Rezonans magnetyczny kolana

>Rezonans magnetyczny kolana

rezonans kolana

Rezonans magnetyczny kolana pozwala na wyjątkowo dokładne zobrazowanie wszystkich elementów wchodzących w skład tego jednego z największych stawów w organizmie człowieka. Jest to badanie bezpieczne, nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne. W Rex Medica rezonans magnetyczny kolana wykonywany jest przez doświadczonych specjalistów, a płytę CD z wynikami pacjent otrzymuje od razu po jego zakończeniu.

Podczas rezonansu magnetycznego kolana wykorzystywane są właściwości pola magnetycznego wytwarzanego przez aparat. Pole to wpływa na atomy wodoru, znajdujące się w każdej komórce ludzkiego organizmu. Ustawiają się one zgodnie z kierunkiem działania pola magnetycznego – znajdujące się w aparacie detektory rejestrują ten ruch, przesyłają dane do komputera, a oprogramowanie tworzy na ich podstawie bardzo precyzyjne obrazy poszczególnych struktur ludzkiego organizmu. Co ważne, pole magnetyczne nie wywołuje negatywnych skutków dla człowieka – badanie jest więc w pełni bezpieczne i zupełnie bezbolesne.

rezonans magnetyczny stawu kolanowegoRezonans magnetyczny kolana – wskazania

Kolano, ze względu na swoją specyficzną budowę oraz pełnioną funkcję, jest narażone na różnego rodzaju urazy i choroby. Mogą być one efektem naturalnych procesów zużywania się poszczególnych elementów stawu kolanowego, nadwagi czy szeroko rozumianego stylu życia. Wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego kolana są więc:

  • różnego rodzaju dolegliwości bólowe,
  • opuchlizny,
  • guzy,
  • choroby zwyrodnieniowe,
  • urazy skrętne i przeciążeniowe,
  • inne niepokojące nieprawidłowości w obrębie stawu kolanowego.

Możliwości diagnostyczne rezonansu magnetycznego kolana

Przy pomocy rezonansu magnetycznego kolana można zobrazować m.in. strukturę więzadeł, w tym więzadła krzyżowego przedniego i więzadła krzyżowego tylnego. Badanie pozwala na ocenę ciągłości więzadeł, ich położenia oraz na wskazanie ewentualnych uszkodzeń. W badaniu rezonansem magnetycznym kolana ocenie podlegają również łąkotka boczna i łąkotka przyśrodkowa. Są one zbudowane z tkanki chrzęstnej i odpowiadają za zmniejszenie tarcia pomiędzy kością udową a piszczelową. Ich dysfunkcja może powodować bolesne dolegliwości kości i problemy z poruszaniem. Podobną rolę pełnią również chrząstki stawowe – niepokojące może być ich nieprawidłowe uwodnienie, czyli chodromelacja, która prowadzi do destrukcji tkanki chrzęstnej. Podczas rezonansu magnetycznego kolana można zobrazować również obrzęki szpiku kostnego, zmiany o charakterze nowotworowym (zarówno w kościach, jak i w tkankach miękkich), nieprawidłowości w obrębie rzepki czy patologie ciała Hoffy.

rezonans magnetyczny kolanarezonans magnetyczny stawu kolanowegoRezonans magnetyczny kolana – jak się przygotować?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego kolana jest obecność rozrusznika serca, neurostymulatora czy innego elektronicznego urządzenia medycznego – o jego obecności trzeba więc koniecznie poinformować lekarza. Jeśli badanie ma zostać wykonane z wykorzystaniem podawanego dostawowo kontrastu, przed rezonansem warto dużo pić – tak by środek kontrastujący został szybko wydalony z organizmu wraz z moczem. Przed rozpoczęciem rezonansu magnetycznego kolana należy zdjąć odzież z elementami metalowymi, biżuterię, okulary, akcesoria do włosów. Panie proszone są o zgłoszenie się na badanie bez makijażu.

W trakcie rezonansu magnetycznego kolana nasi pacjenci znajdują się pod stałą opieką doświadczonych techników i lekarzy. Otrzymują również sygnalizator, którego mogą użyć jeśli w trakcie badania poczują się słabo, zrobi im się niedobrze itp. Płyta CD z wynikami rezonansu jest gotowa do odbioru natychmiast po jego zakończeniu. Zapraszamy do Rex Medica -> https://www.rexmedica.pl/kontakt/.

Wróć