ul. Wawelska 5, 02-034 Warszawa | ul. Wałowa 3, 00-202 Warszawa Godziny otwarcia: 7:00 – 21:00 +48 22 120 20 88

Rezonans magnetyczny kręgosłupa

>Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Cały kręgosłup człowieka składa się z 33-34 kręgów, które dzielą się na 7 kręgów szyjnych (C), 12 kręgów piersiowych (Th), 5 kręgów lędźwiowych (L), 5 kręgów krzyżowych (S) i 4-5 kręgów guzicznych (CO). Kręgi kręgosłupa mają za zadanie chronić rdzeń kręgowy przed jakimikolwiek urazami, na które jesteśmy na co dzień narażeni. Badanie rezonansem magnetycznym jest najskuteczniejszą metodą pozwalającą na uwidocznienie rdzenia kręgowego. Umożliwia ono również zobaczenie wszystkich elementów, z których składa się kręgosłup, czyli łuków i trzonów kręgów, krążków międzykręgowych i zawartości kanału kręgowego.

Badanie kręgosłupa rezonansem magnetyczny jest najlepszą metodą na ocenę anatomii kręgosłupa człowieka i na wykrycie wrodzonych wad kręgów lub rdzenia kręgowego. Badanie pozwala na ocenę zmian degeneracyjnych krążków międzykręgowych, wyrażonych np. ich dehydratacją (uwodnieniem). Dzięki badaniu można również ocenić międzykręgowe choroby stawów oraz międzykręgowe choroby dysku, takie jak jego degeneracja, wybrzuszenia lub przepukliny.

Badanie może pokazać, czy dysk nie naciska na korzenie nerwowe, co jest najczęstszym powodem poważnych bólów w dole pleców i rwy kulszowej (ból pleców promieniujący do nogi). Badanie rezonansem magnetycznym może niezwykle pomóc w ocenie kompresji (ucisku) rdzenia kręgowego oraz nerwów.

Badanie rezonansem pozwala również na znalezienie obszarów kręgosłupa, w których kanał kręgowy jest nienaturalnie zwężony (stenoza), w związku z czym wymaga leczenia operacyjnego. W przypadku podejrzenia choroby nowotworowej badanie rezonansem jest niezbędne w celu postawienia jak najdokładniejszej diagnozy i rozpoczęcia skutecznego leczenia. W takim przypadku konieczne jest dożylne podanie środka kontrastowego.

Badanie rezonansem magnetycznym jest również zalecane w przypadkach zmian pourazowych – w szczególności, gdy istnieje podejrzenie uszkodzenia rdzenia kręgowego. Co więcej, wykonanie badania jest nieocenioną pomocą w dokładnym zaplanowaniu potrzebnych zabiegów chirurgicznych, takich jak np. dekompresja ściągniętego nerwu lub unieruchomienie nerwów.

Niezwykle ważne jest również monitorowanie stanu pacjenta po przebytej operacji i monitorowanie zmian w kręgosłupie, takich jak nowo powstałe blizny lub infekcje. W związku z tym ważna jest regularna kontrola stanu kręgosłupa przy pomocy badania aparatem rezonansu magnetycznego. Wykonywanie regularnych badań jest również zalecane pacjentom po przebytych chorobach nowotworowych w celu oceny doszczętności przebytej operacji oraz wykrycia ewentualnego nawrotu choroby.

Wróć

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.