Rezonans magnetyczny kręgosłupa

>Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Rezonans magnetyczny kręgosłupa to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej precyzyjnych badań, umożliwiających zobrazowanie wszystkich struktur anatomicznych wchodzących w skład kręgosłupa człowieka. W Rex Medica najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo i komfort pacjenta – rezonans magnetyczny kręgosłupa jest więc wykonywany z wykorzystaniem nowoczesnego aparatu oraz pod stałą kontrolą naszych doświadczonych specjalistów.

Kręgosłup człowieka jest zbudowany z 33-34 kręgów, które dzielą się na 7 kręgów szyjnych, 12 kręgów piersiowych, 5 kręgów lędźwiowych, 5 kręgów krzyżowych oraz 4-5 kręgów guzicznych. Ze względu na swoją budowę oraz funkcję kręgosłup jest niezwykle narażony na występowanie stanów zwyrodnieniowych, urazów oraz chorób. Rezonans magnetyczny kręgosłupa, wykorzystując wpływ pola magnetycznego na atomy wodoru znajdujące się w każdej komórce ludzkiego ciała, pozwala na bardzo precyzyjne zobrazowanie jego poszczególnych struktur anatomicznych.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – wskazania

Głównym wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa jest jego ból – to najczęściej występujący objaw towarzyszący kontuzjom i schorzeniom kręgosłupa. Czasami towarzyszy mu również sztywność kręgosłupa oraz ograniczenie jego ruchomości.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa wykonuje się nie tylko w celach diagnostycznych. Badanie jest nieocenioną pomocą w dokładnym zaplanowaniu potrzebnych zabiegów chirurgicznych, takich jak np. dekompresja ściągniętego nerwu lub unieruchomienie nerwów. Niezwykle ważne jest również monitorowanie stanu pacjenta po przebytej operacji i monitorowanie zmian w kręgosłupie, takich jak nowo powstałe blizny lub infekcje. W związku z tym ważna jest regularna kontrola stanu kręgosłupa przy pomocy badania aparatem rezonansu magnetycznego. Wykonywanie regularnych badań jest również zalecane pacjentom po przebytych chorobach nowotworowych w celu oceny doszczętności przebytej operacji oraz wykrycia ewentualnego nawrotu choroby.

Możliwości diagnostyczne rezonansu magnetycznego kręgosłupa

Rezonans magnetyczny pozwala zobrazować kręgi kręgosłupa, rdzeń kręgowy, łuki i trzony kręgów, krążki międzykręgowe i zawartość kanału kręgowego. Dzięki temu jest nieocenionym narzędziem diagnostycznym w przypadku:

  • zmian degeneracyjnych krążków międzykręgowych, wyrażonych np. ich dehydratacją (uwodnieniem),
  • międzykręgowych chorób stawów oraz dysku (degeneracja, wybrzuszenia lub przepukliny),
  • ucisku dysku na korzenie nerwowe,
  • nienaturalne zwężonego kanału kręgowego,
  • chorób nowotworowych kręgosłupa,
  • zmian pourazowych, w szczególności w obrębie rdzenia kręgowego.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – jak się przygotować?

Przed rezonansem magnetycznym kręgosłupa należy poinformować lekarzy o obecności rozrusznika serca, pompy insulinowej lub innego elektronicznego urządzenia medycznego. Badanie trwa od około 15 do 60 minut. Należy się na nie zgłosić bez makijażu. Przed badaniem należy zdjąć wszystkie metalowe elementy garderoby, a także biżuterię, okulary itp. Jeśli zaplanowany jest rezonans magnetyczny z wykorzystaniem kontrastu, przed badaniem warto dużo pić, by szybko wydalić kontrast z moczem. Co ważne, podczas rezonansu magnetycznego kręgosłupa nie wykorzystuje się promieniowania rentgenowskiego, ale nieszkodliwe dla organizmu pole magnetyczne. Jest więc on bardzo bezpieczny.

Zapraszamy na rezonans magnetyczny kręgosłupa do kliniki Rex Medica w Warszawie. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta – > https://www.rexmedica.pl/kontakt/.

Wróć