W trakcie badania rezonansem magnetycznym

>W trakcie badania

Rezonans magnetyczny jest bardzo nowoczesnym badaniem, które umożliwia zobrazowanie wielu struktur anatomicznych oraz tkanek, a dzięki temu – zdiagnozowanie różnych, niekiedy bardzo poważnych chorób. Tymczasem jego przebieg nie jest mocno skomplikowany – wystarczy po prostu wykonywać polecenia wykonujących badanie specjalistów.

Na początek warto przypomnieć, że rezonans magnetyczny jest badaniem zupełnie bezbolesnym. Pole magnetyczne wytwarzane przez aparat do rezonansu nie powoduje bodźców bólowych – nie jest więc wymagane przyjmowanie przez pacjenta jakichkolwiek środków przeciwbólowych czy stosowanie znieczuleń. Co więcej, jest to badanie bardzo bezpieczne, które wykonywać można nawet u małych dzieci, seniorów czy kobiet w ciąży (o ciąży, a nawet jej podejrzeniu należy jednak wcześniej poinformować lekarza). Nie ma dowodów na to, że pole magnetyczne mogłoby w jakikolwiek sposób szkodzić rozwijającemu się dziecku.

W trakcie badania bez elektroniki i metali

Ponieważ istotą badania rezonansu magnetycznego jest działanie pola magnetycznego, w pomieszczeniu, w którym się je wykonuje, nie powinny znaleźć się żadne urządzenia elektroniczne – telefony komórkowe, tablety, smartwatche itp. Należy poinformować lekarza o wszystkich wszczepionych urządzeniach elektroniki medycznej, takich jak rozrusznik serca, pompa insulinowa czy neurostymulator, a także elementach metalowych – śrubach ortopedycznych, aparatach ortodontycznych itp. Tuż przed rozpoczęciem badania należy zdjąć odzież i bieliznę zawierającą jakiekolwiek elementy metalowe (klamry, guziki, sprzączki), okulary, biżuterię oraz akcesoria do włosów.

Jak przebiega rezonans magnetyczny?

Jeśli zaplanowane jest badanie z wykorzystaniem kontrastu, pielęgniarka wprowadza do żyły pacjenta wenflon, przez który następnie podawany jest środek kontrastujący. Ma on na celu jeszcze bardziej poprawić jakość uzyskiwanych obrazów. W ciągu kilku godzin po badaniu kontrast jest wydalany wraz z moczem – aby to usprawnić, przed i po badaniu należy dużo pić.

Na polecenie technika pacjent kładzie się na specjalnym wysuwanym stole, który później wsuwany jest do aparatu, przypominającego tunel. W trakcie badania należy pozostawać w bezruchu i wykonywać wszystkie polecenia technika lub lekarza. Wydają je oni przez mikrofon – pacjent znajduje się pod ich stałą obserwacją oraz opieką. Każdy pacjent przed umieszczeniem w aparacie otrzymuje sygnalizator – przy jego pomocy może zasygnalizować, że jest mu duszno, słabo czy niedobrze. Wówczas badanie można w każdej chwili przerwać. Jest to ważne szczególnie dla osób ze stanami lękowymi, klaustrofobią itp.

Warto też wiedzieć, że wewnątrz aparatu do rezonansu magnetycznego panuje dość spory hałas. Dlatego pacjenci mogą skorzystać ze specjalnych słuchawek wytłumiających.

Rezonans magnetyczny – jak długo trwa?

Samo badanie rezonansem magnetycznym, w zależności od partii ciała, której dotyczy, trwa od około 15 do około 45 minut. Należy jednak pamiętać, że potrzebny jest też czas na wypełnienie ankiety przedzabiegowej oraz upoważnienia do odbioru wyników. Dokumenty te można jednak pobrać z naszej strony, wydrukować i wypełnić wcześniej, co pozwoli spędzić mniej czasu w placówce.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dla wielu pacjentów rezonans magnetyczny może być stresującym badaniem. Dlatego każda osoba, która pojawia się w naszej klinice Rex Medica, znajduje się pod opieką pracowników recepcji, pielęgniarek, techników i lekarzy – od momentu wejścia do placówki aż do jej opuszczenia. Państwa bezpieczeństwo i komfort są dla nas najważniejsze! Zapraszamy do kontaktu -> https://www.rexmedica.pl/kontakt/.

Wróć